Asociace náhradních rodin České republiky z.s.

Pelhřimov - Ptáčata

Kontakty:

Předsedkyně klubu:
Monika Dietrichová,
e-mail: 
Tel.: 732 210 662


 

VÝLET NÁHRADNÍCH RODIN - PODZIMNÍ TRNÁVKA

1. ŘÍJNA 2016
10.00
MÍSTO BUDE UPŘESNĚNO TELEFONICKY DLE POČTU PŘIHLÁŠENÝCH ÚČASTNÍKŮ.

Dne 1.10.2016 zveme rodiny (nebo jen jejich větší děti) k účasti na podzimním výletu na přehradu Trnávka, kde se budou konat vodácké závody na divoké vodě. Výlet organizují společně Pěstounské rodiny Kraje Vysočina a Asociace náhradních rodin ČR (Místní klub Pelhřimov).

Oběd ve formě uzeniny pro opečení na ohni bude zajištěn pro členy MK Pelhřimov.

Pozvánka do Aquaparku LAGUNA v Třebíči

Nabídka pro členy klubu ANR ČR Pelhřimov (ale i další zájemce),

blíží se konec roku 2015 a já si vás tímto dovoluji pozvat na již tradiční vánoční plavání, které každoročně pořádáme ve spolupráci s organizací Pěstounské rodiny kraje Vysočina.

Letos jsme vybrali nový Aquapark Laguna v Třebíči, kde se sejdeme v pondělí 28.12.2015 v 11.30 u pokladen. Vstupné pro vás a vaše děti bude uhrazeno z členských příspěvků.

http://www.lagunatrebic.cz/

Prosím o informaci, zda-li pozvání přijímáte. Pokud ano, prosím o počet osob a jejich věk. Pokud by chtěl jet ještě někdo další, nebráníme se tomu, ale vstupné si musí uhradit z vlastních prostředků.

S pozdravem a přáním hezkých dní

Monika Dietrichová
předseda klubu ANR ČR Pelhřimov
nové telefonní číslo: 739 014 224

 

 

 

 

 

MK Pelhřimov hlásí...

V sobotu 24.5.2014 za slunečného počasí proběhl v Pelhřimově Den dětí. Setkání tří vysočinských klubů Asociace náhradních rodin ČR se zúčastnilo jedenáct náhradních rodin se svými 36 dětmi. Akci podpořila vysočinská organizace Pěstounské rodiny kraje Vysočina ve spolupráci se Squash Centrem Výsluní, který pomohl s občerstvením i soutěžemi pro děti. Spokojené děti nám zazpívaly, zahrály na hudební nástroje, zasoutěžily si a pochutnaly si na dobrém banánovém dortu, o který se s nimi rozdělil vylosovaný výherce Michal T.


 

Stanování náhradních rodin na Branišově

V pondělí 15.7.2013 začalo desetidenní stanování náhradních rodin pod záštitou o.s. Pěstounské rodiny kraje Vysočina. Rodiny se na Branišov sjeli z daleka i z blízka, z Pelhřimovska, z Třebíčska, z Boskovicka, z Bystřice nad Pernštějnem, ze Žďárska, od Moravských Budějovic....několik rodin, mraky dětí.....
Po seznámení se děti rovnou vydaly na výlet, zahrály si ping pong, obsadily trampolínu, zahrály si na indiány.

Dospěláci začali se svým čtyřiadvacetihodinovým vzděláváním na první téma, kterým byla Identita přijatých dětí. Dalšími tématy pak Projevy citové deprivace u přijatých dětí, Rodina v procesu změny, Drogová prevence, koučink jako výchovný prostředek v NR. Dále jsme společně pracovali při dramaterapii a hypoterapii.

Počasí nám po celých deset dní přálo, děti se vyřádily, dospělí si odpočinuli v lůně krásné přírody.

Pokud byste příští rok chtěli jet s námi, neváhejte se přihlásit. Pokud byste chtěli náš stanový tábor propůjčit pro aktivity svého místního klubu je možno se domluvit už nyní.

Den dětí - květen 2013

V sobotu 25.5.2013 se náš klub z Pelhřimova sejde k oslavě Dne dětí spolu s dalšími 3 kluby náhradních rodičů (MK Žďársko, MK Hlinsko a MK Bystřice n.Pernšt.). Den dětí oslavíme sice trošičku předčasně, ale za to v hojném počtu. A co plánujeme dělat? Tatínkové se dohodli, že si dají brigádičku a začnou s opravou a renovací našich stanů s podsadami, abychom je v létě měly krásné a čisté. Maminky si s dětmi udělají výlet kolem Velkého Dářka, který zakončíme jednak návštěvou cukrárny a jednak společným grilováním všech možných dobrůtek. Děti využijí pohostinství rodiny Trávníčkových a prověří pevnost a funkčnost jejich trampolíny.

Chcete přijít mezi nás? Jste srdečně zváni.

Zavolejte na 732 210 662 nebo emailujte 

Akce je pořádána ve spolupráci s o.s. Pěstounské rodiny kraje Vysočina.

Vzdělávání pěstounů

Od června 2013 začne v prostorách MK Pelhřimov probíhat vzdělávání pěstounů a adoptivních rodičů. Projekt Náhradní rodiče a trh práce nabízí v červnu jako první téma Sexualita dětí v náhradních rodinách. Druhé vyhlášené téma, které je plánováno na měsíc září 2013, nese název Máme doma puberťáka. Další vzdělávací kurzy budou následovat - viz www.nahradnirodice.cz a www.pestvys.cz

Drakiáda

Drakiáda 6.10.20126.11.2012 jsme dali na předpověď počasí, které avizovalo jednu z posledních hezkých sobot. Ráno bez mráčku, slunce na obloze, a přesto foukal svěží vítr – počasí jako stvořené na pouštění draků.

Do Nové Cerekve se sjelo 9 rodinek se svými dětmi, aby se rozloučili s létem nádhernými draky a posledním společným pečením klobásek na ohni.

Tato akce proběhla ve spolupráci s o.s. Pěstounské rodiny kraje Vysočina.

 

Plavání ve Vodním ráji v Jihlavě

Plavání ve Vodním ráji v JihlavěSobota 28.7.2012 Novinky na Seznamu hlásí teploty přes 30°C, narychlo zkoušíme svolat klubové setkání ve venkovním bazénu Vodního ráje v Jihlavě.
Někteří přijíždí právě z dovolené nebo jedou pro děti na tábor, někteří hlásí, že jsou bohužel nemocní. Přesto se tři rodiny na koupališti sejdou a spolu se svými dětmi užívají vodních radovánek a slunečného dne.
Kolem páté hodiny se obloha začíná zatahovat bouřkovými mraky a lidé z koupaliště houfně odcházejí, plavecký areál se pomalu vylidňuje, bazény zejí prázdnotou, tobogány jsou bez front. Teď teprve začíná pro nás ten správný relax. Padá drobný deštík, což nám nikomu nevadí a klidně se koupeme a dovádíme dál. Průtrž mračen přichází ve chvíli, kdy sedíme již v autech na cestě domů. Prožili jsme zase jeden skvělý den s našimi dětmi.

 

Výlet za krásami Velkého Dářka

výlet na Velké DářkoSobota 5. května 2012 byla dnem setkání náhradních rodin klubů ANR ČR – MK Bystřice nad Pernštejnem a MK Pelhřimov a o.s. Pěstounské rodiny kraje Vysočina. Nádherné slunečné počasí přálo dětem ke hrám, skotačení na trampolíně, jízdě na čtyřkolce i střelbě ze vzduchovek, rodičům pak k odpočinku a relaxaci. Vycházka za krásami Velkého Dářka se opravdu velmi vydařila. Pohled na čistou hladinu obrovské vodní plochy, zpěv ptáků, hřejivé sluníčko, svěží vánek od vody a spokojené děti – co více si pro sobotní den přát. Snad jen zmrzlinu. A i na tu nakonec došlo.

Po návratu k Trávníčkům na zahradu jejich rodinného domu se děti opět rozprchly za zábavou, kterou jim rodiče připravili. Čas oběda a vůně opečených klobásek, buřtíků a sladkých dortíků a buchet je však spolehlivě dokázala přilákat od her a sportu ke stolům.

Sobota jako stvořená pro přátelské popovídání, byť mnozí z nás jeli až 100 km, nikdo toho nelitoval. Manželům Trávníčkovým patří obrovský dík za to, že se s takovou bravurou, pohodou a samozřejmostí ujali 21 dětí i s jejich rodiči a poskytli jim celodenní zázemí - děkujeme.

 

Beseda se spisovatelkou paní Terezou Boučkovou

besedaVe středu 21.3.2012 jsme přijaly pozvání Městské knihovny v Pelhřimově na besedu se spisovatelkou Terezou Boučkovou. Spisovatelka představila svá nejúspěšnější díla, knihu Indiánský běh, podle které byl natočen film Smradi a knihu Rok kohouta. Z poslední jmenované knihy četla paní Boučková několik ukázek a povídala o svých nelehkých životních situacích s dvěmi adoptovanými chlapci. Besedy se účastnilo mnoho, skoro dospělých teenagarů, z místní průmyslové školy. Naše účast, jako zástupců pěstounů, kteří mají i dobré zkušenosti s přijatými dětmi, byla více než užitečná, neboť sálem mohla zaznít i pozitivní zkušenost.

Po ukončení oficiální besedy jsme si s paní Terezou ještě dlouho povídaly na téma náhradního rodičovství. Paní Tereza nám popřála hodně trpělivosti a optimismu do dalších let. Beseda a osobní setkání se známou spisovatelkou bylo moc příjemné.

... a ještě jedna pozitivní zkušenost - paní Tereza velmi chválila naší asociační klubovou činnost, prý to byla jedna z věcí, kterou oni s manželem na začátku svého náhradního rodičovství velmi postrádali. Chybělo jim sdílení zkušeností mezi náhradními rodiči navzájem.

Turnaj v ping - pongu

V sobotu dne 7.4.2012 se sejdou dva místní kluby (pelhřimovský a bystřický) k již tradičnímu turnaji v ping - pongu. Setkání proběhne v Orlovně místního klubu Bystřice nad Pernštejnem od 10.00 hodin. V rámci sportovního utkání si všichni nejen dobře zasportujeme, ale i popovídáme a společně poobědváme. Jste všichni mezi nás srdečně zváni.

Výtvarná dílna v Pelhřimově

Výtvarná dílna v PelhřimověV sobotu dne 17.3.2012 se sešli maminky a jeden tatínek při své první letošní aktivitě - výtvarné činnosti. V Pelhřimově, pod vedením zkušené lektorky Marcely Langhammerové, jsme vyráběli vlastní hedvábné šály. Krásně jsme si u toho popovídali a ještě si udělali radost krásnými výrobky.

 

Vánoční výtvarná dílna

V sobotu dne 17.12.2011 pořádal, v Jihlavě v Dětském Centru, místní klub náhradních rodin Pelhřimov vánoční výtvarnou dílnu. K této aktivitě se sešlo 11 dospělých a 12 dětí, které vyrobily pod vedením lektorky Marcely krásné svícny k zavěšení do okna či na stromeček doma nebo venku. Děti dále barvily šablonky s vánočními motivy, jimiž si také mohou ozdobit svůj vánoční stromeček.
Po výrobě zbyl čas i na nějakou tu legraci – Aleš využil přítomného loutkového divadla a zinscenoval pro děti a spolu s dětmi malou divadelní hru o tom, jak si „prstíčky spolu povídaly“. Dětem se to tak líbilo, že skoro každé chtělo něco zahrát nebo zazpívat či zarecitovat. Krajská sociální pracovnice, která nás přišla pozdravit, přinesla pro děti drobné sladkosti, které jsme použily na odměny.
V průběhu dílen jsme přivítali i skupinku maličkých dětiček, které v Dětském Centru vesměs čekají na své náhradní rodiče, bylo to moc hezké a příjemné, děti se mezi námi cítily bezpečně, pochutnaly si na dobrém cukroví a obdivovaly práci našich dětí.
Monika Dietrichová - předseda MK Pelhřimov

Bowlingový turnaj náhradních rodin

V sobotu 12.11.2011 se sešlo ve Vilánci u Jihlavy 11 rodin k bowlingovému turnaji. Dvě dráhy obsadila vždy dvě družstva, a tak soutěžili spolu malí i velcí, dospělí i děti vzájemně mezi sebou. Někdo držel bowlingovou kouli úplně poprvé, jiní už nějaké zkušenosti měli, nicméně všechny nás hra nadchla. Zkusili jsme i kulečník a stolní fotbálek, dali si něco dobrého na zub a popovídali si se známými i novými tvářemi (na doporučení jihlavské sociální pracovnice mezi nás zavítala nová náhradní rodinka).

Stanování v Pikárci

stanování v PikárciMK Bystřice n.P. a Pelhřimov

Od pátku do neděle od 28.7 do 31.7.2011 jsem spolu se svou rodinou přijala pozvání ke společnému stanování náhradních rodin v Pikárci.

Na stanování jsem přijela spolu s manželem a svými třemi přijatými dětmi (celkem jich máme doma 11). Stanování bylo společnou aktivitou dvou klubů náhradních rodin ANR ČR a to konkrétně klubu z Bystřice nad Pernštejnem a z Pelhřimova.

Sešlo se nás tam 10 rodin s 31 dětmi. Velký dík patří manželům Lázničkovým za jejich ochotu strávit převážně svůj čas v kuchyni při vaření velmi dobrých jídel a manželům Dědovým, Trávníčkovým a Visingerovým, kteří letos na sebe vzali břímě organizace celého stanování. Poděkovat se sluší i městu Bystřice nad Pernštejnem, které pro naše potřeby zdarma zapůjčilo tábořiště v Pikárci a Nadaci táta a máma, která částečně tuto aktivitu podpořila i finančně.

Počasí bylo z počátku slunečné, o víkendu se sice zatáhlo a poprchávalo, ale dětem ani rodičům to moc nevadilo. Chodili jsme na procházky do lesa a sbírali houby a maliny, děti skákaly na trampolíně nebo hrály ping pong a střílely ze vzduchovky. Mrholení nikoho neodradilo od her a drobných činností a dobrá nálada nás po celou dobu pobytu neopustila. Tatínkové našim klukům zpříjemnili pobyt i jízdou na čtyřkolkách a maminky zase holčičkám výtvarnou dílnou, kde si mohly vyrobit korálkové ozdůbky.

Večerní posezení u táboráku a pečení buřtů bylo příjemnou relaxací po celém dni nabytém činnostmi. Mezi náhradními rodiči bylo dobře i lidem s vlastními biologickými dětmi, kteří s námi sympatizují.
Jsem moc ráda, že jsem se stanování zúčastnila, vždycky si zde vyměním názory na výchovu svých dětí a povzbudím se do dalších dní, týdnů a měsíců. Náhradní rodičovství je náročná služba dětem i státu a málo kdo chápe problémy, které musíme s přijatými dětmi dennodenně řešit, proto se tak rádi mezi sebou scházíme a sdílíme své radosti a starosti. Neváhejte a příští rok pojeďte s námi i Vy. Naše pozvání najdete na webových stránkách klubů náhradních rodin a to jednak této celorepublikové organizace www.anrcr.cz nebo na webových stránkách místního občanského sdružení Pěstounské rodiny kraje Vysočina www.pestvys.cz. Obě sdružení pořádají různé aktivity pro celé rodiny nebo jen pro děti a teenagery.

článek napsala Monika Dietrichová – předsedkyně místního klubu náhradních rodin Pelhřimov a jednatelka o.s. Pěstounské rodiny kraje Vysočina

Výtvarná dílna a sport

http://www.anrcr.cz/sites/default/files/images/P4300940.img_assist_custom-320x240.JPGMK Pelhřimov

V sobotu 30.4.2011 se nás sešla pěkná „hromádka“ k výtvarným dílnám, ale zároveň ke sportu. Barvení šablonek se dětem vždy velmi líbí a obrázky jimi vytvořené jsou opravdu mnohdy skvostem.
Spřátelený Jezdecký klub Piccolo nám sponzorsky poskytl jízdy na koni jménem Svit a pokud některé z dětí mělo odvahu, mohlo se vyšvihnout do jeho sedla. 

http://www.anrcr.cz/sites/default/files/images/P4300949.img_assist_custom-320x240.JPG

Dětské prolézačky také dlouho nezahálely. Oběd na ohni chutnal nejen dětem, ale i nám dospělým a počasí nás celý den velmi těšilo, bylo totiž suprově nádherně.

http://www.anrcr.cz/sites/default/files/images/P4300964.img_assist_custom-320x240.JPG

http://www.anrcr.cz/sites/default/files/images/P4300956.img_assist_custom-320x240.JPG

Výlet za Hamroněm

MK Pelhřimov

Naším cílem byla vycházka do jednoho z nejhezčích míst Vysočiny a prohlídka betonových obřích soch od Michala Olšiaka, což je docela rarita. Sochy jsou rozestaveny v krásné přírodě v blízkosti Žďáru nad Sázavou.
V sobotu 21.5.2011 jsme se sešli u obří sochy koně, přímo v Hamrech nad Sázavou. Po té jsme se vydali lesními pěšinami kolem, ještě v těchto místech, malé říčky Sázavy. Poseděli jsme na dětském hřišti obklopeni nádherně vzrostlými stromy. Blízký brod vyzkoušely mnohé děti bosky a Martin na své jednokolce. Cesta lesem nás dovedla k další soše s názvem Mamut. Obří hlava s ohromnými kly svedla všechny děti a tatínky (i jednu maminku) k tomu, aby si vyzkoušeli, jestli na ní vylezou. Udělali jsme z toho nakonec jednu ze soutěží, která byla odměněna malou dobrůtkou. Z lesa donesly děti hromady šišek, kterými se pak do Mamuta strefovaly, což se jim velmi líbilo. Kdo byl dobrým pozorovatelem přírody, objevil ohromné mraveniště, které mnohé děti viděly úplně poprvé takto naživo.Z povzdálí jsme zkoukli další přírodní úkaz a to rozštípenou skálu.
Po té jsme se vrátili pro auta a poodjeli k další obří soše, tentokrát s názvem Hamroň.
Na programu našeho výletu byla i návštěva cukrárny a děti se velmi celou cestu těšily na dobrou zmrzlinu a zákusek. Dospěláci uvítali posezení v klidu u dobré kávy. po celou dobu výletu probíhalo mnoho hezkých rozhovorů mezi rodiči a děti získávaly nejen nové kamarády, ale obnovovaly i svá stará přátelství. Tentokrát se s námi na výlet vypravila i babička Zdeňka, která má v péči svá dvě vnoučata. Na otázku, proč se rozhodla s námi jet na výlet, odpověděla, že je už dlouho se svými starostmi sama, a tak se rozhodla, že najde někoho, kdo jí dokáže pochopit, porozumět a s kým může sdílet vše kolem náhradního rodičovství. Tato vitální babička, která by dokázala svou fyzičkou strčit mnohé z nás, mladších, do kapsy, byla na výletě ohromně spokojená.
Posledním místem, které jsme navštívili byl kostel na Zelené hoře, který je zajímavý tím, že je postavený do tvaru hvězdy. Výlet byl skoro u konce, když se začaly oblohou honit mraky a přišel déšť a bouřka. Parkoviště však bylo nedaleko, proto deštík nikomu navadil a auta se pomalu rozjela k domovu. Spokojené děti, spokojení rodiče to bylo cílem tohoto dne a to se myslím splnilo.

Den dětí - MK Pelhřimov

Den dětí na Sluneční pasece
Sobota 4.6. a neděle 5.6.2011 se staly dny setkání náhradních rodin na Slunečné pasece na Křemešníku nedaleko Pelhřimova. Akce byla pořádána společně dvěma občanskými sdruženími, Pěstounské rodiny kraje Vysočina a Asociace náhradních rodin ČR. Finanční podporu pro tuto aktivitu jsme získali od manželů Moravcových a Nadace táta a máma. Na Den dětí přijelo 13 rodin (19 dospělých s jejich 21 dětmi), vítalo je krásné počasí a slunce všechny celý den příjemně hřálo.
Dopoledne jsme se věnovali drobným hrám a stavbou trampolíny, maminky připravovali společný oběd- hovězí guláš s knedlíky.
Po obědě se rodiče se svými dětmi vypravili na vrchol Křemešníku, kde se v té době konal Den dětí pořádaný městem Pelhřimov, děti šly po šipkách a plnily po cestě úkoly, aby v cíli pak mohly najít „bonbónkový“ poklad. Menší děti si zasoutěžily o mnoho hezkých drobných cen s vílou, vodníkem a strašidlem. Malý i velcí si pak dali do těla na lanové dráze.
Mezitím se pro ně dole v táboře na Sluneční pasece chystaly dvě výtvarné dílny. Jednu si vzal na starost pan Stanislav Kejval, který je umělcem v oboru výroby ze včelího vosku. Děti si pod jeho vedením vyrobily svíčky a krásná přáníčka, rodiče pak krásné růže a kopretiny z vosku. Tatínkové tak jimi rovnou obdarovali maminky (i já jsem jednu dostala). Druhou výtvarnou dílnu si pro nás připravila paní Nella Slavíková, šikovná paní učitelka, která má nejen zlaté srdce, ale i šikovné ruce. Pod jejím dohledem děti i maminky vyrobily náhrdelníky a náušničky z přírodních materiálů, z různých pecek, skořápek od pistáciových oříšků a kůže. Navštívit nás přijela i krajská sociální pracovnice se svým manželem a příjemně s námi strávili celé odpoledne.
Slunce zastínily mraky a mnohé rodinky se rozloučily se Slunečnou pasekou. Pršelo však jen velmi krátce, nestálo to ani za vytažení pláštěnek a deštníků, vzduch se trochu ochladil a pročistil, což jsme všichni, po horkém dni, uvítali. Děti řádily do pozdních večerních hodin na trampolíně a rodiče opékali klobásky na ohni a vedli při tom přátelské rozhovory.
Ke spánku se rodinky uložily, jak kdo chtěl, my využili nabídku a přespali jsme v tee-pee. Spočítat hvězdy na noční obloze se nám však nepodařilo. Noc byla teplá a v nedělní ráno nás ze spacáků opět vytáhlo slunce – no však jsme byli na Sluneční pasece …..

(zapsala M. Dietrichová- předsedkyně místního klubu náhradních rodin Pelhřimov)

Výlet Za Hamroněm - MK Pelhřimov

Naším cílem bude vycházka do jednoho z nejhezčích míst Vysočiny a prohlídka betonových obřích soch od Michala Olšiaka, což je docela rarita.

Sejdeme se v sobotu 21.5.2011 v 10.00 hodin(+/- 20 minut), přímo v Hamrech nad Sázavou u sochy koně, která je přímo na hlavní silnici a je k nepřehlédnutí. Auta necháme zaparkovaná tam.

Cestou si můžeme zahrát s dětmi i nějaké hry.

Na programu může být i případná návštěva venkovní restaurace a nějaký dobrý zmrzlinový pohár a káva. Oběd asi ne, proto si vezměte větší svačiny a pití.

Pokud by hlásili opravdu špatné počasí akci přeložíme operativně na jiný termín.

Dětem je údajně možno s sebou vzít kola, brusle či koloběžky, ale prosím pak mne nekamenujte, nebude-li to k tomu, já osobně tam nikdy nebyla a nemohu za to dát ruku do ohně …..

Těším se na Vás a pokud mi můžete zavolat 732 210 662, kdo se chystáte přijet, budu moc ráda, abych věděla na koho máme čekat a s kým strávíme krásný den.

Monika

Výtvarná dílna

MK Pelhřimov
V sobotu dne 30.4.2011 jsme se opět sešli v hojném počtu spolu s našimi dětmi, abychom si užili krásný den a něco pěkného si společně i vyrobili.
Tatínkové se vrhli do práce a dali se do sekání trávy na hřišti, děti mezitím obsadily všechny houpačky, prolézačky a skluzavku. Teenagerové nám připravili ohniště a zapálili oheň na pečení poledních buřtíků. Babičky připravily kávičku a maminky zatím chystaly šablonky a barvičky pro výtvarnou dílnu.
Sluníčko hřálo a děti, malé i velké, se pustily do výroby šablonek, práce jim šla náramně od ruky a vznikaly krásné obrázky.
Potěšit nás přijel i spřízněný Jezdecký klub Piccolo, jehož koník Svit povozil všechny odvážné děti na svém hřbětě. Klisnička Edera se svou jezdkyní Alenou nám předvedla své skokové umění na překážkách a pochlubily se svým nedávným 2.místem v hobby závodech v Jihlavě.

Oběd na ohni a káva s bábovkou, mnoho rozhovorů náhradních rodičů a dětských úsměvů, jízdy na koni a krásné výrobky dětí - to byl poslední dubnový den roku 2011 místního klubu Pelhřimov.

Podpořili nás