Asociace náhradních rodin České republiky, Klimentská 1, Praha 1

Seminář Jak budovat zdravou náhradní rodinu – 10. listopadu 2012

Bc. Jana Frantíková, Dis. ze Střediska náhradní rodinné péče je obdarovaná charismatická žena, pěstounka, maminka 12 dětí, sociální pracovnice.

Její semináře vždycky pohladí, povzbudí a posunou dál, a to i tehdy, když mluví o věcech bolavých a těžkých. Nejinak tomu bylo i tentokrát. 17 účastníků se těšilo na avizovaný program - jak mít hodně dětí a uklizenou domácnost, jak mít sytící odpočinek, kdy je matka ohrožený druh a jako taková má nárok na ochranu, jak si udržet vztahy mimo rodinu, o přátelství a o manželství, jak připravit naše děti na další život podle "našeho vzoru".

Nedostali jsme jednoduché návody, ale spíš inspiraci a osobní cennou zkušenost lektorky. Zamýšleli jsme se spolu nad očekáváními (svá očekávání i očekávání lidí kolem nás), která se ve svém životě snažíme naplnit a nad tím, zda jsou vždy reálná a potřebná. Není právě teď čas se zastavit a přehodnocovat, jestli některé věci neděláme jen proto, že se to má, nebo že se to tak vždycky dělalo? Na čem mi skutečně záleží a co je možné v rámci zachování zdravého rozumu a příznivé atmosféry v rodině oželet? Opět jsme si uvědomili, že pro přijaté děti je přijímající a bezpečná atmosféra v rodině základním pilířem, bez kterého se neobejdou.

A hlavní (samozřejmě s velkou nadsázkou) zpráva pro rodiče (nejen náhradní) – pro zdravou rodinu je nutný zdravý rodič a zdravý partnerský vztah rodičů. K tomu vedou tři jednoduché základní cesty – rodič musí být dobře vyspaný, najedený a psychicky v pohodě. Všechno najednou se nám obvykle splnit nepodaří, zkusme ale vždy alespoň dva body udržet. Prospěje to nám, a ve svém důsledku i celé naší rodině.

Akce byla součástí projektu RC Routa, o.s. Rodinné útočiště i pro náhradní rodiny StČ. kraje – Klub náhradních rodin Routa, na který byla poskytnuta dotace MPSV ze státního rozpočtu v oblasti rodiny pro rok 2012.

Tags: Čelákovice

Podporují nás