Asociace náhradních rodin České republiky, Klimentská 1, Praha 1

Naše první velká výprava - místní klub Čelákovice

Je to již nějaký pátek, kdy jsem zde na našem portále vyzývala ostatní náhradní rodiče – zvláště z okolí Čelákovic – aby se mi ozvali a společně bychom založili místní klub Asociace náhradních rodin. Nu, rok se s rokem sešel a náš klub skutečně vznikl! Mám z toho obrovskou radost a ráda bych se s vámi všemi podělila o dojmy z naší první větší akce.

Pobyt 7/2010

Další fotky naleznete zde.

Vzhledem k tomu, že jsme klub založili v dubnu 2010, podařilo se nám uspořádat pouze jedinou (jakousi úvodní) schůzku. V místním mateřském centru se nás sešlo pět maminek a deset dětí. A protože nám prázdniny pomalu ťukaly na dveře, dohodly jsme se, že se sejdeme opět až se začátkem školního roku.

Ale v mezidobě zahájily Nadační fond Albert a Asociace náhradních rodin České republiky od dubna tohoto roku realizaci společného projektu s názvem Rodiny spolu. Partnerem projektu je Nadace táta a máma. Díky tomuto projektu mohou rodiny spolu trávit volný čas a z finančních prostředků realizovat především vzdělávací a relaxační aktivity pro děti z náhradních rodin, rozvojové aktivity místních klubů ANR ČR a integrační aktivity (v praxi to znamená akce pro veřejnost v partnerství s prodejnami Albert.)

Pobyt - 7/2010

Dlouho jsem si lámala hlavu, jak „utratit“ korunky, které byly přidělené našemu klubu. Částka nebyla nijak závratná a nabízelo se tolik možností…zoo, hrady nebo zámky, aquapark apod. Ale léto se nám vyletnilo až moc a v klubu máme mnoho malých dětí, se kterými cestování v parnu není to pravé ořechové, takže mé rozhodování nebylo vůbec jednoduché.
Mnozí z vás tu četli za poslední dva roky několik příběhů z našich farmářských dovolených. Až jsem se divila, že mě to nenapadlo hned jako první – vyrazit někam na farmu, za zvířátky. Se souhlasem ostatních členů klubu se mi podařilo zamluvit termín na dvě noci hned na začátku července.

Ve čtvrtek prvního července jsme se v Sekyrkových Loučkách v Pensionu Na Statku sešly čtyř tzv. náhradní rodiny (občas si v duchu říkám, že bych se s chutí nechala alespoň na chviličku nahradit ve své multifukci mámy – ale to je trošku z jiného soudku). Celkem sedm dospěláků a devět dětí ve věku 1 rok až 14 let. Apartmány byly vybaveny nejen sociálním zařízením (wc+sprcha), ale také malou kuchyňkou, včetně lednice, vařiče i nádobí. Z verandy jsme bez problémů mohli pozorovat děti (a psy) na pískovišti nebo na trávě, takže nám ke štěstí vůbec nic nescházelo.

Hlavním cílem naší první akce bylo hlavně vzájemně se seznámit, poznat se a popovídat si. Ale aby to nebylo takové „fádní“, vymyslela jsem alespoň krátký, nenáročný a zcela dobrovolný program. Hned první den odpoledne jsem pro děti objednala tři koníky. Dalším modulem projektu Rodiny spolu je totiž vzdělávání a terapie pro děti. U těch nejmenších jsme to pojali jako hiporelaxaci. Chvíli trvalo, než se děti na koni (všechny koně byly označeny jako „obrovský“) dokázaly dostatečně uvolnit, aby si jízdu opravdu užily. Ale nakonec jsme na koníčka posadili i nejmladšího účastníka našeho setkání, 13-měsíčního Davídka. U starších už jsme trvali na tom, aby si z jízdy odnesly alespoň základy jezdectví. Netušíte, jak je těžké donutit děti, aby po delší chvíli udržely rovná záda! Závěrečnou zkouškou výuky bylo sesedání. Pokud přežil jezdec i kůň ve zdraví, výuka byla úspěšná!
Večer jsme pro změnu relaxovali my rodiče. Jen tak jsme si povídali a probírali méně i více vážná témata z našich životů.

Jak už jsem říkala, léto nám svého teplíčka dopřává až moc, takže jsem zavrhla jakýkoliv „poučný či naučný“ program a většina z nás se rozhodla dopoledne druhého dne strávit ve vodě. Z dětí se během chvíle stali menší či větší vodníci a nebylo vůbec snadné je vrátit zpět do říše lidí. Jediné „heslo“ na které vodníci zafungovali, bylo JÍÍÍDLOOOO! Věřím, že zastánci zdravé výživy by nad našimi hranolkami, langoši a řízky nejásali. Ale my jsme byli v tu chvíli nadmíru spokojeni!

Polední siestu jsme téměř všichni, malí i velcí, využili k posilujícímu spánku. Siesta se protáhla až do pozdního odpoledne, neboť sluníčko nechtělo ustoupit ze svého žhavení ani o píď. Naším cílem se stala malá víska Radvánovice, kde sídlí tolik vyhlášená Šťastná země. Díky vstřícnosti majitele jsme na průkazky ANRČR prošli všichni zdarma. Tímto mu na dálku děkujeme!
Pro neznalé věci – Šťastná země je úžasné místo, kde můžete s dětmi strávit celý den a nebudete se ani chviličku nudit. My jsme návštěvu zahájili v Geoparku, který nám poskytl báječný stín a chládek. Teprve potom jsme pokračovali na fantastických obřích trampolínách (dospěláci pozor – i vy se zde můžete vyskákat do sytosti!) a prolízačkách, houpačkách a dalších vymoženostech pro děti. Nikdo z nás neminul bez povšimnutí sympatické občerstvení s nanuky, ledovou tříští a jinými chladnými i teplejšími laskominami.
Nu, přiznávám, že jsme odjížděli až se zavírací dobou.

Pobyt 7/2010

Večer už jsme pouze stačili děti „naházet“ do hajanova a opět jsme se sešli u příjemného povídání. Dva dny pobytu uběhly jako voda. Ráno už jsme stihli pouze zabalit, uklidit a vydali jsme se zpět k domovu. Tento pobyt nebyl ničím významný, neudálo se nic mimořádného. Jen čtyři obyčejné rodiny se zcela neobyčejnými dětmi dostaly příležitost sdílet své radosti i starosti, spojené s údělem náhradních rodičů. Ale nemáte tušení, jak moc nám to všem dalo. Takže tímto děkuji projektu Rodiny spolu, že nám tuto akci umožnil uspořádat a také samozřejmě všem zúčastněným za báječný společný čas.

A pro vás mám osobní doporučení na místa, která jsme navštívili:

- ubytovaní jsme byli v Pensionu Na Statku www.agroturistika.org (zde získáte i kontakt na koníčky)

- koupali jsme se v autokempu v Sedmihorkách www.campsedmihorky.cz

- řádili jsme ve Šťastné zemi www.stastnazeme.cz (vstup pro náhradní rodiny zdarma)

Člák byl převzat z http://www.moje-rodina.cz/spolecnost/na-e-prvni-velka-vyprava

Akce se zúčastnilo 7 dospělých a 9 dětí, celkem 16 účastníků.

Akce se uskutečnila v rámci projektu Rodiny spolu, který finančně podpořil Nadační fond Albert a Nadace táta a máma.

Tags: Čelákovice

Podporují nás